BODUR ALEV ÇALISI

Bodur alev çalısı latince ismi Photinia Fraseri Little Red Robin Nana dır. Bu türün büyüme hızı oldukça yavaştır. Parlak ve yeşil yapraklara sahip olan bu bitki peyzak kullanımlarında oldukça yaygındır. Özellikle sürgünlerinin kırmızı olması ve muazzam bir görüntüye sahip olması insanları cezbetmektedir. Hızlı büyüyen türüde mevcuttur. Çit yapımında oldukça elverişli bir türdür.

Bodur Alev Çalısı Genel Özellikleri

 

bodur alev çalısı

bodur alev çalısı

Bodur Alev Çalısı Yetiştirme notları

Photinia korunaklı bir konumda güneş veya kısmi gölgede verimli, nemli, iyi drene toprak iyi yetişir. Bir açık konumda yetiştirilen genç sürgünler, soğuk veya kurutma rüzgarlar ve geç donlarından yakılmış hale gelebilir.

Photinia hoşgörülü  Çoğu toprakta bile, kil sürece iyi çürümüş kompost veya gübre ekleyerek geliştirilebilir. Çoğu tür asit ya da alkalin koşulları, ancak ya uygun olacaktır.

Bodur Alev Çalısı Budama ve eğitim

Bodur alev çalısı az budama gerektirir, ancak kontrol altında bitkinin şeklini korumak için bahar ve yaz aylarında zaman zaman budama yapabilirsiniz. Bodur alev çalısı sonbahar donları karşı savunmasız olacağından, Ağustos ayı ortalarından sonra kırpma kaçının.

Aşşağıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz

  • Photinia × fraseri ‘Red Robin‘  bodur alev çalısı sadece dışa bakanların üzerinde kesme, 30cm (1 ft) bir yıl kadar büyümek, bu nedenle kontrol altında tutmak ve kısalma (6in) 15cm kadar kaynaklanıyor yeni parlak genç yaprakları teşvik edebilir. Kısaca büyüme hızı yavaş oldukduğundan budayacağınız dalları iyi seçiniz. 
  • ‘Red Robin’ bir çit olarak yetiştirilen ise, parlak kırmızı yapraklı yeniden büyümeyi teşvik etmek için genç sürgünlerin ipuçları kaldırın. Onlar üç kez bir yıl kadar kesilmiş olabilir
  • Yaprak döken P. villosa zaman atıl kışın budama yapılmalıdır
  • P. davidiana ‘Palet’ küçük budama ihtiyacı alacalı yaprakları ile yavaş büyüyen dökmeyen
  • Bu photinias herhangi büyümüş hale gelirse, mümkün yenilemek düşük çerçeveye sert geri kesim ve geri büyüdükçe sıkışık sürgünler dışarı inceltilerek. Yenileme budama tepki genellikle iyidir.

Bodur alev çalısı nı yürüyüş yolarında kullanabilirsiniz. Yada orta kısma dikilen spiral veya topiary uygulanmış bir bitkinin etrafında renk tonu olarak kullanabilirisiniz.

Pin It on Pinterest

Share This