Leylandii Türleri

Yeşil Leylandii

Yeşil  Leylandii (x  Cuprocyparis leylandii veya Leyland Cypress) İngiltere’de en hızlı büyüyen kozalaklı olduğunu biliyormuydunuz. Bir yıl içinde bir veya iki kesim ile birlikte harike çitler oluşturabilirsiniz.

Yeşil  Leylandii veya altın leylandi ile göze cok hos gelen cıtler olusturabılırsınız.

Yeşil Leylandii iki kozalaklı bir melez ağaçtır,  Nootka Cypress ( Chamaecyparis nootkatensis veya Xanthocyparis nootkatensis ) ve Monterey Cypress ( Cupressus macrocarpa ). Bu ağaçlar ABD’nin farklı bölgelerinde yetişmektedir. ağaçlar, bitki avcıları tarafından İngiltere ve İrlanda getirilen ve x çaprazı ile ortaya  Cuprocyparis leylandii denilen tür çıktı.

Leylandii onun erkek ebeveyn olarakn bir Monterey Cypress ile 1888 yılında Galler’de Leighton Salonu’nda büyüyen bir Nootka Cypress tohumundan büyüdü ve CJ Leyland adını alıdı. Altı bitkiler büyüdü ve başlangıçta 1 6. Onlar çağrıldı klonlar genetik materyal ebeveyn aynıydı bu yüzden kesimler alarak çoğaltıldı becaused Klonlar adlandırılmıştır. En iyi klonların bazıları, “Leighton Yeşil”, “Haggerston grisi” ve “Naylors Blue” gibi uygun isimler verildi. Leylandii farklı türleri de çoğu zaman “çeşidi” olarak adlandırılır.

Yeşil Leylandii ticari olarak mevcut tipleri

Yirmi veya otuz yıl önce Leylandii çoğu yetiştiricileri klonları / Leylandii çeşitlerinin  Haggerston Gri ve Leighton Yeşil ticari üretiminde en yaygın olarak kullanılan klonlar muhtemelen. Meslekten olmayan göz için, ticari olarak temin edilebilir klonlar çok benzerdir ve iyi bir çit oluşturacaktır. Genel olarak, sadece “Yeşil Leylandii” klon “son giriş olan ana istisna olarak satılan Leylandii 2001 “. Bu büyümenin bir belirgin farklı alışkanlığı vardır (aşağıya bakınız) ve bu yüzden ayrı bir form olarak satılır.

Yeşil Leylandii diğer çeşitlerin listesi için aşağıya bakınız.

YEŞIL LEYLANDII VE ÇEŞITLERININ LISTESI

Aşağıda Yeşil Leylandii bir listesidir. Bunların çoğu ticari olarak mevcut değildir ve genellikle Leylandii sadece Yeşil Leylandii olarak satışa olduğunu unutmayınız. Onlar iyi dikilmiş ve düzgün kesilmiş ise tüm klonlar iyi bir çit oluşturacaktır.

“Düz pinnate yaprakları” olanlar “açısal tüysü” yaprakları ile klonlar ve bu: Leyland Cypresses iki farklı tipe ayrılır. Açısal tüysü yaprakları ile benzerdir, ancak tam olarak böyle, ebeveyn Cupressus macrocarpa (Monterey Cypress) o. Özellikle iki dik açı çeşitli düzlemlerde, yatıyordu yan sürgünler var. Chamaecyparis yan sürgünler bütün vuracağım bir eğrelti-yaprak (Fırınlar, Yanıklığı düz-pinnate formu vererek ortaya çıkar ve tek düzlemde ağırlıklı yatıyordu ve düzenli paralel ve simetrik olması ile nootkatensis düz-pinnate yaprakları benzer & Mitchell, 1964).

x Cuprocyparis leylandii ‘Rostrevor’

Leighton Green benzer düz pinnate yaprakları Yeşil Leylandii bir form. Muhtemelen Nootka Cypress ve Monterey Cypress arasında haç ilk sıklığı. Ayılar koni kolayca zaman genç. Delil kesin olmasa da dişi ebeveyn, Monterey Cypress ve erkek ebeveyn Nootka Cypress oldu dair bazı kanıtlar vardır.

 • Haç Yılı: 1870 dolaylarında
 • Menşe Yeri: Rostrevor, Kuzey İrlanda
 • Yeri kaldırdı: Rostrevor, Kuzey İrlanda

x Cuprocyparis leylandii “Yeşil Spire ‘(Klon 1)

Açısal tüysü yaprakları ile yeşil Leylandii bir formu. Altı fide biri de erkek ebeveyn olarak bir Monterey Cypress ile Leighton Hall’da Nootka Cypress alınan tohumdan yükseltilmiş olması. ‘Haggerston Gri’ çok benzer.

 • Haç Yılı: 1888
 • Leighton Hall, Welshpool, Galler, İngiltere: Menşe Yeri
 • Yükseltilmiş koyduğunuzda: Haggerston Kalesi, Northumberland, İngiltere

x Cuprocyparis ‘Haggerston Gri’ leylandii (Klon 2)

Leylandii Haggerston GriBu muhtemelen İngiltere’de mevcut Yeşil Leylandii arasında en yaygın olanıdır. Bu açısal tüysü yaprakları vardır ve altı fide biri ile Leighton Hall’da Nootka Cypress alınan tohumdan yükseltilmiş olması oldu onun erkek ebeveyn olarak Monterey Cypress.

 • Haç Yılı: 1888
 • Leighton Hall, Welshpool, Galler, İngiltere: Menşe Yeri
 • Yükseltilmiş koyduğunuzda: Haggerston Kalesi, Northumberland, İngiltere

x Cuprocyparis Haggerston 3, 4 ve 6 leylandii (klonlar, 3, 4 ve 6)

Açısal tüysü yaprakları ile Yeşil Leylandii Biçimleri. Altı fidan onun erkek ebeveyn olarak bir Monterey Cypress ile Leighton Hall’da Nootka Cypress alınan tohumdan yükseltilmiş olması için bu üç bulunmaktadır. Onlar yaygın yayılır değildi ve sadece Northumberland Haggerston kale bulunur. ‘Haggerston Gri’ çok benzer.

 • Haç Yılı: 1888
 • Leighton Hall, Welshpool, Galler, İngiltere: Menşe Yeri
 • Yükseltilmiş koyduğunuzda: Haggerston Kalesi, Northumberland, İngiltere

X Cuprocyparis leylandii Haggerston 5 (Klon 5)

Düz pinnate yaprakları Yeşil Leylandii bir formu. Altı fide biri de erkek ebeveyn olarak bir Monterey Cypress ile Leighton Hall’da Nootka Cypress alınan tohumdan yükseltilmiş olması.

 • Haç Yılı: 1888
 • Leighton Hall, Welshpool, Galler, İngiltere: Menşe Yeri
 • Yükseltilmiş koyduğunuzda: Haggerston Kalesi, Northumberland, İngiltere

x Cuprocyparis leylandii ‘Naylor’un Mavi’ (Klon 10)

Açısal tüysü yaprakları ile yeşil Leylandii bir formu. İki fidan biri de erkek ebeveyn olarak bir Nootka Cypress ile Leighton Hall’da Monterey Cypress alınan tohumdan yükseltilmiş olması.

 • Haç Yılı: 1911
 • Leighton Hall, Welshpool, Galler, İngiltere: Menşe Yeri
 • Yükseltilmiş koyduğunuzda: Leighton Hall, Welshpool, Galler, İngiltere

x Cuprocyparis leylandii ‘Leighton Yeşil’ (Klon 11)

Leylandii Leighton YeşilDüz pinnate yaprakları Yeşil Leylandii bir formu. Leylandii Muhtemelen ikinci en yaygın yetiştirilen çeşit. İki fidan biri de erkek ebeveyn olarak bir Nootka Cypress ile Leighton Hall’da Monterey Cypress alınan tohumdan yükseltilmiş olması. Ayılar koni kolayca zaman genç.

 • Haç Yılı: 1911.
 • Menşe Yeri: Leighton Hall, Welshpool, Galler, İngiltere.
 • Yükseltilmiş koyduğunuzda: Leighton Hall, Welshpool, Galler, İngiltere

x Cuprocyparis leylandii ‘Stapehill’ (Klon Stapehill 20)

Açısal tüysü yaprakları ile yeşil Leylandii bir formu. Hiçbir Nookta Cypress bölgesinde bulunamadı rağmen Dorset, İngiltere Ferndown yakın bir bahçede Monterey Cypress toplanan tohumdan yetiştirilen iki fide biri. O 1970 ‘kuraklık duyarlı olduğu gösterilmiştir önce bu çeşidi birkaç yıl İngiltere’de başarıyla yetiştirildi. Bunun bir sonucu olarak, bu daha fazla ticari olarak yetiştirilen değildir.

 • Haçın Yıl: 1940.
 • Menşe Yeri: Ferndown, Dorset, İngiltere’de bir bahçe
 • Yükseltilmiş koyduğunuzda: n Sayın M Barthelemy urseries Stapehill at

x Cuprocyparis leylandii ‘Ferndown’ (Klon Stapehill 21)

Düz pinnate yaprakları Yeşil Leylandii bir form. Dorset, İngiltere Ferndown yakın bir bahçede Monterey Cypress toplanan tohumdan yetiştirilen iki fide biri alanında bulunamadı hiçbir Nookta Cypress rağmen. Bu çeşidi artık ticari olarak yetiştirilen değildir.

 • Haçın Yıl: 1940.
 • Menşe Yeri: Ferndown, Dorset, İngiltere’de bir bahçe
 • Yükseltilmiş koyduğunuzda: n Sayın M Barthelemy urseries Stapehill at

x Cuprocyparis leylandii ‘2001 Leylandii’

Açısal tüysü yaprakları ile yeşil Leylandii bir formu. Haggerston Gri ve Leighton Green, genç az destek gerektiren çok daha dik.Alışkanlığı ve daha iyi bir çit oluşturmak için Döşeme rağmen bir hedging kozalaklı daha alev şeklindeki numune kozalaklı gibi aynı zamanda yoğun. Yeşillik rengi hafif mavi bir belirti vardır. Daha popüler ve ticari daha yaygın kullanılabilir hale. O Yeşil Leylandii başka çeşidi veya tamamen yeni bir haç bir dalı spor olup olmadığı bilinmemektedir.

 • Keşif Yılı: yaklaşık 1990
 • Menşe Yeri: Van den Dool Fidanlık, Waddinxveen, Hollanda
 • Yeri kaldırdı: Van den Dool Fidanlık, Waddinxveen, Hollanda

x Cuprocyparis leylandii ‘Olive Green’

Olive Green ‘Castlewellan Gold’ bir dalı spor ve büyümenin aynı alışkanlığı var. Bu açısal tüysü yaprakları vardır. yaprakları yumuşak, donuk yeşil renk.

 • Keşif Yılı: 1984
 • Menşe Yeri: Kuzey İrlanda
 • Kaldırdı yerleştirin: Bilinmeyen ama Zeytin Greeves tarafından keşfedildi.

x Cuprocyparis leylandii ‘Herculea ® Miniver’

2001 yılı Leylandii benzer Leylandii bir yeşil formu Bu Leylandii bir dalı spor veya tamamen farklı bir haç olup olmadığı belirsizdir.INRA (Tarımsal Araştırmalar Fransız Ulusal Enstitüsü) gelen düşünülmektedir.

x Cuprocyparis leylandii ‘Mavi Jeans’®

Benzer Leylandii bir yeşil şekli ama çok hafif mavi / yeşil görünümü ile 2001 Leylandii için. Bazen ticari üretimde bulundu.

 • Keşif Yılı: yaklaşık 1990
 • Menşe Yeri: Van den Dool Fidanlık, Waddinxveen, Hollanda
 • Yeri kaldırdı: Van den Dool Fidanlık, Waddinxveen, Hollanda

x Cuprocyparis leylandii ‘Relax’®

Büyüme benzer bir alışkanlık ile Leylandii yeşil bir şekilde 2.001 Leylandii ancak büyüme daha kompakt olmasını içermesidir.İngiltere’de ticari üretimde bulunamadı.

x Cuprocyparis leylandii ‘Hyde Hall’

İlk cüce Leyland Cypress olarak Ağaçlar ve Çalılıklar Hillier Kılavuzu’nda tarafından Listelenen. Genellikle büyüme zayıf ve soğuk kışlar ve sıcak yazlar duyarlı. RHS Bitki Finder çeşidine büyüme herhangi kreş en son liste, 2005 yılında oldu.

Altın Leyandii

Altın leylandii piyasada mevcut olan sadece bir kaç klon vardır. Castlewellan Altın (x Cuprocyparis leylandii ‘Castlewellan Altın’), bugüne kadar Altın Leylandii en yaygın şeklidir. ‘Altın Rider’ sık sık piyasada mevcut ve ‘Robinson’un altın’ ve ‘Excalibur’ bulmak zor ama bazen ticari olarak mevcut bulunabilir bulundu.

x Cuprocyparis leylandii ‘ Castlewellan Altın ‘

Leylandii Castlewellan altınLeylandii Castlewellan o (bir veya iki kez bir yıl) düzenli olarak kesilmiş ise Altın mükemmel bir çit yapar.Herhangi bir yükseklik ve hemen hemen her şekle tutulabilir. Genellikle topiary kullanılır. Onun genç bahar ve yaz büyüme parlak altın sarısı olan  renk . sert bir kış sonbahar ve bronzy-altın yeşil-altın dönerCastlewellan (bazen ‘Galway Altın’ denir) Altın ilk başta fide olarak büyüdü  Castlewellan , 1962 yılında Kuzey İrlanda’da Co Down iki kozalaklı arasında bir geçiştir. dişi ebeveyn Cupressus macrocarpa ‘Lutea’ ve erkek soy ‘Lutea’ Chamaecyparis nootkatensis oldu.

 • Haçın Yıl: 1962.
 • Menşe Yeri: Castlewellan, County Down, Kuzey İrlanda
 • Yeri kaldırdı: Castlewellan, County Down, Kuzey İrlanda

x Cuprocyparis leylandii ‘Altın Rider’

Leylandii Altın RiderLeylandii ‘Altın Rider’ 1980 yılında Hollanda’da bir spor * dan büyüdü. Bu açısal tüysü yaprakları vardır ve bu büyümenin bir çok benzer alışkanlığı olduğu gibi Haggerston Grey bir spor gibi görünüyor. Bu Castlewellan, Robinson’un Altın veya Excalibur daha parlak altın ve yıl boyunca iyi rengini tutar. Bu Castlewellan Gold daha yavaş büyüyen ve sonuç daha az popüler olduğu gibi bu daha pahalı üretmek için yapar ve bir ekran oluşturmak için biraz daha uzun sürer olarak. Mükemmel bir çit oluşturur. Parlak altın yaprakları tam güneş en iyisidir. Yılda 2ft kadar büyüme oranı.

 • Keşif Yılı: 1986 dolaylarında
 • Menşe Yeri: Boskoop, Hollanda
 • Yeri kaldırdı: Boskoop, Hollanda

x Cuprocyparis leylandii ‘Robinson’un Altın’

Leylandii Robinsons AltınDüz pinnate yaprakları ile leylandii bir altın formu. Biraz daha parlak Castlewellan ve Excalibur daha altın ama altın Rider kadar parlak değil. Büyüme alışkanlığı ‘Leighton Yeşil’ çok benzer. Tüm bitkiler Belvoir Kalesi, County Down yetiştirilen ve Bay Robinson, temizlenmiş ediliyordu bazı Gülleri arasında büyüyen dakika fide bulundu Başkanı Gardener adını bir fidan vardır.

 • Haç Yılı: 1962
 • Menşe Yeri: Belvoir Castle, County Down, Kuzey İrlanda
 • Yükseltilmiş koyduğunuzda: Belvoir Kalesi, County Down, Kuzey İrlanda

x Cuprocyparis leylandii ‘Excalibur Gold®’ (‘Drabb’),

Çok ‘Castlewellan Gold’ benzer fakat daha yoğun bir büyüme ve Cupressus macrocarpa Goldcrest daha benzer görünümlü Leylandii bir altın formu. Peterborough, İngiltere’de Deeping Gate Kreş Ltd geliştirilen Castlewellan bir dalı spor olduğuna inanılan.Sadece lisans altında yayılır böylece bitki Yetiştiricileri Hakları Bu çeşidinde için geçerlidir.

 • Keşif Yılı: 2000 dolaylarında
 • Menşe Yeri: Peterborough, İngiltere Kapısı Kreş Ltd Deeping
 • Yükseltilmiş koyduğunuzda: Peterborough, İngiltere’de Deeping Gate Fidanlık Ltd.

x Cuprocyparis leylandii ‘Galway Altın’

Leylandii bu altın formu Castlewellan Altın ve Ağaçlar & Çalılıklar Hillier Manual ‘Castlewellan Gold’ için başka bir ad olarak listeler neredeyse aynıdır. Nitekim, birçok yetiştirici Castlewellan’daki Gold olarak büyüyen ve genellikle ‘Galway Gold’ olarak mevcuttur bulunamadı. Ancak, 2006 yılında Adams, Rushforth ve Trimble tarafından Leyland Selvi DNA üzerindeki araştırmalar DNA yapısı var o ‘Castlewellan Gold’ dan farklıdır gösteri yaptı. Ancak, etkili bir geç ‘Castlewellan Gold’ olarak yetiştirilir

x Cuprocyparis leylandii ‘Golconda’

Leylandii bir altın formu Wyboston Sayın DF Wynant’tan, Bedfordshire, İngiltere tarafından ‘Haggerston Gri’ bir dalı spordan kaldırdı.Renkli parlak altın olmak ama nedense belki ‘Altın Rider’ superceded, ticari suceed gelmediğini söyledi. Son 1997 yılında ST Plant Finder listelenen.

x Cuprocyparis leylandii ‘Golden Sun’

Leylandii bir altın formu Barnham Fidanlıklar, Bognor Regis, Sussex, İngiltere’de doğan, açısal tüysü yaprakları ile ‘Haggerston Gri’ bir dalı spordan kaldırdı. Artık RHS Bitki Finder listelenen.

x Cuprocyparis leylandii ‘Bahar altın’ veya ‘Smith’in Altın’

Leylandii bir altın formu Yorkshire Pickering ortaya çıkan, açısal tüysü yaprakları ile ‘Haggerston Gri’ bir dalı spordan kaldırdı. Sayın Stephen Smith tarafından büyütüldü. Artık RHS Bitki Finder listelenen.

 

Alacalı Leylandii

Orada alacalı leylandii birkaç çeşidi vardır ama çoğu ticari bulmak çok zor ve gerçekten bahçıvanlar popüler olmamıştı.

x Cuprocyparis leylandii ‘Harlequin’

Weston Parkı, Staffordshire, İngiltere bir Haggerston Leylandii bir dalı spor kaynaklanan Leylandii bir alacalı formu. O zamanki yeşil sürgünler arasında krem-beyaz sürgünler vardır. Açısal tüysü yaprakları. Bu RHS Bitki Finder birkaç yetiştiricileri tarafından listelenen ama kaynağına zordur.

x Cuprocyparis leylandii ‘Gümüş Tozu’

Washington DC ABD Ulusal Arboretum bir ‘Leighton Yeşil’ bir dalı spor kaynaklanan Leylandii bir alacalı formu civarında 1960 O zamanki yeşil sürgünler arasında krem-beyaz sürgünler vardır. Düz pinnate yaprakları. Artık İngiltere’de ticari olarak büyütülür.

Genel olarak leylandi fiyatları boy ve cins olarak ücretlendirilir. Leylandi  özellerikleri makalemizde vermeye çalıştık.

Leylandi bakımı oldukça basittir. Kolay budanır. Leylandi yetiştiriciliği uzun bir süreçtir. Leylandi fidesi genel olarak yaz aylarında saksıya alınır. Leylandi hastalıkları dal kanseri olarak bilinir. Leylandi çit bitkileri grubundada değerlendirilebilir. Leylandi fidanı alarak sizde bahçenizi güzelleştirebilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Share This