Limon Servi altın sarısı yada asit sarısı olarak renklendirilen ağaçtır. Yaprak dökmeyen bu dik bir ağaç olup uygun koşullarda 12 m ye kadar rahatlıkla boylanabilir. Ancak büyük ağaçların şiddetli rüzgarlarda kırılacağınıda unutmayın. Bunun sebebi huni biçiminde genişleyerek büyümüsedir.

Yapraklarını ezdiğinizde limon kokusu gelicektir. Peyzajda kullanımında ise ya mor yada kırmızı renkleri içeren çiçeklerin arasında bulunması muazzam bir görsel şölen oluşturur.

Çok kolay biçimde saksıda yetişir. Bitki gölge ortamlarda yapraklarını yeşile döndürürken güneşli ortamlarda sarıya çevirir. Çok yoğun güneşin altında kaldığında ise güneş yanıkları oluşabilir.

Limon servi tohumu bitki büyüdükten sonra alınıp rahatlıkla saklanabilir. Limon servi hastalıkları genel olarak çok az dal kanseri rahatsızlığına yada mantar hastalığına yakalanmaktadır. Limon servi sulama işlemi bulunduğu bölgeye gere geçirgen toprakları sevdiğinden haftada 1 defa yeterlilidir. Genellikle kış ayında çelik alınıp ekimi yapılır. Köklenme yaza doğru olur. Limon servi çoğaltama işlemi genel olarak en pratik ve hızlı yöntem olan çelik alma yöntemi ile yapılır.

Genel özellikleri

Yaprak rengi sarı, herdaim yeşil, kokulu yeşillik, dört mevsim yaprak dökmez, şehirlerde ses bariyeri olarak kullanılabilir. 10-12 m kadar boy atabilir. yapısı pramidaldir. Büyüme hızı orta ve tüm topraklarda yaşar. Güneşi sever ve budaması oldukça kolaydır.

Budanma şekilleri

Bitkinin sık yapraklı olmasından dolayı istenilen formda budanması mümkündür. Genel olarak en çok tercih edilen budama yöntemleri arasında spiral, üç top,iki top,tek top, ponpon ve bulut figürü almaktadır.  Budama zorluğu satış sonrası bakım sağlığı için öenmli bir unsurdur. Kaliteli budama ile daha az bakım uygulayacağınızı unutmayınız.

Bitkinin hastalıkları arasında servi biti ve mantar türevleri bulunmaktadır. Bakımı ve anacı güçlü olan bitkiler daha az hastalığa yakalanmaktadır.

Limon Servi Fiyatları

İletişim

Pin It on Pinterest

Share This