Nandina Domestica Fire Power

Nandina domestica fire power üretim tarzı olarak doku kültürü ve çelikten üretilmektedir. Türkiyede ki en yaygın kullanılan cinslerden biridir. nandina domestica fire power hava değişimine göre renk değişimi olmaktadır. Buda peyzajda kullanımda geniş bir yelpaze seçeneği sunar.

Nandina Domestica Fire Power Genel Bilgiler

Nandina domestica fire power ,  cennet bambusu olarakta bilinmektedir. Dünyada yaklaşık 60 türü bulunmaktadır. Türkiyede bu türün en yaygın iki formu bulunmaktadır. Nandina domestica parlak kırmızı yapraklarıyla soğuk yerlerde rahat biçimde yaşayabilmektedir. Soğuk bölgelerde üst yaprakların kırmızıya dönemesiyle bitkinin peyzaj kullanım yelpazesini genişletmektedir. Cennet bambusu denmesindeki sebeb yapraklarının bambu bitkisinin yapraklarını andırmasıdır. Anavatanı olarak Hindistan , Japonya ve Çin bilgiler arasında yer almaktadır. Bu b itki yaprak dökmeyen türler arasında almaktadır. Bitkinin renklenmesinde küçük beyaz çiçekleri ve bunu takip eden kırmızı meyvelerı yer almaktadır. Tohumla üretimi oldukça zor olan bu bitki soğuk pres yöntemiyle tohumlardan verim alınabilmektedir. Doku kültürü ile çoğaltım yada çelikle üretim en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Toprak yapısını ele alıcak olursak iyi neme sahip ancak dranej özelliği yüksek toprakları sevmektedir. Suyun toprakta uzun süre beklemesi bu bitki için kalite düşürücü zarar vermektedir.

nandina domestica fire power

nandina domestica fire power

Nandina domestica fire power için serbest budama stili uygulanabilir. Bitkiye şu ana kadar bulaşan virüslerle ilgili genel bir bilgi malesef ki yoktur. Bahçe haşerileri bu bitkiye zarar verebilir. Bu yüzden düzenli bakım bitki sağlığı açısından önemlidir.

Peyzaj çalışmalarında bitkinin renk değişimi göz önüne alınıp renk şöleni yapılabilir. Bu tarz bitkilerin etrafına bodur bitkilerle renklendirmek iyi bir fikir olucaktır. Mevsimsel renk değişimi dikkat önüne alınabilir. Sonbaharda yaprak renkleri kırmızıya çalarken bahar aylarında çiçek açtığı unutulmamalıdır.

Nandina domestica toprak yapısı olarak asidik, normal ve alkali topraklarda yetişmektedir. Burdaki en önemli unsur toprağın dranej seviyesinin yüksek olmasıdır. Bitkinin üstünde yeşilin tonlarını ve kırmızının tonlarını görüceğinizi unutmayın.

Berberis ailesinin bir gurubudur ve ülkemizde son yıllarda oldukça popüler olmaya başlamıştır. Bu bitkiden çit yapabileceğinizi unutmayın oldukça iyi bir seçim olucaktır.

Pin It on Pinterest

Share This