Ortanca bakımı aslında çok zor olmayan, çok kolay olan bır bakım şeklidir. Direk güneş ışığı almayan yerlerde ve gölge alanlarda düzenli sulandığında hızla büyüdüğünü gözleyebilirsiniz.

Ortanca konusunda en çok merak edilen ve sorun olan konu ise ortancanın çiçek açması ve çiçek rengiyle ilgilidir.

Özellikle aşırı gölge ve karanlık yerde ortancanın çiçek açmadığı gözlenmektedir. Bunun yanı sıra budama tarihide yanlışlıkların yapılması durumunda da çiçek açmadığı gözlenmiştir.

Aynı zamanda doğru minarellerin toprağa verildiği anda istenilen çiçek rengi elde edilmektedir. Toprağın alkali yada asitlik durumuna göre ortancanın rengı değişmektedir. Alkali topraklarda maviden başlayıp, mavi mor ve bordo gibi renkler gözlenebilmektedir. Asitli topraklarda pembe ve asidi artıkça beyaza doğru geçen renkler oluşmaktadır.

Eğer toprağı alkali iyonize su ile sularsanız çiçekleriniz mavi, mor renginde açıcaktır. Aynı zamanda bitki besinlerinde aleminyum sülfat süper sülfat gibi ürünlerde kullanılmaktadır.  Ortancada çok fazla hastalık gorunmemekle bırlıkte salyongozun yedıgı yaprak ucları ve kucuk bakterisel rahatsızlıklar gorunmektedir.

Pin It on Pinterest

Share This